czwartek, 12 lutego 2015

Arduino - część 2 - pierwszy program

W tej części pokażę jak zainstalować i podłączyć Arduino, a następnie  uruchomić przykładowy program (sketch).

Tak jak wspominałem we wstępie siłą platformy Arduino jest ustanowiony standard. Na czym on polega? Otóż mamy całą gamę płytek, tak jak pisałem wcześniej: Arduino Uno, Leonardo, Mega, Pro, Nano, i wiele innych...

Jednak niezależnie którego Arduino użyjemy to do dyspozycji mamy  to samo środowisko do budowy programu (sketch'u), używamy tych samych funkcji, tych samych bibliotek. Oznacza to że jeśli trzymamy się standardu, napiszemy i przetestujemy nasz sketch na Leonardo to bez problemu przeniesiemy go na Uno, Mega, Nano czy jakikolwiek inny.

Nie ma więc znaczenia, iż w tym przykładzie użyję chińskiego Nano, kupionego za $3.5:

środa, 11 lutego 2015

Zrób sobie Arduino - część 1

Stosunkowo prosto można zrobić sobie swoją własną płytkę Arduino. Nie napisałem o tym we wstępie, a wydaje mi się że warto.

Opis zaktualizowany do Arduino IDE 1.8.5

PO CO ?

Ponieważ:
  1. Jest taniej. Największy koszt to programator, choć jego możemy przecież używać wielokrotnie.
  2. Nasze "Arduino" możemy umieścić wraz z pozostałymi komponentami na zaprojektowanej płytce drukowanej w gotowym projekcie.
  3. Możliwość użycia środowiska programowania Arduino - co znakomicie ułatwia szybki start i ukończenie projektu.
  4. Satysfakcja z pracy!

Arduino - część 1 - wstęp

Pomyślałem że skoro już mam taki blog i zanim wrzucę tu różne moje projekty to dobrze by było zrobić taki wstęp dla zupełnie początkujących. Umieszczę tu wszystkie podstawowe informacje jakie potrzebne są by zacząć zabawę z Arduino.

Myślę że zrobię to w dwóćh częściach: niniejszym wstępie oraz pierwszym, prostym projekcie.

Ponieważ podobnych wprowadzeń może być w Sieci wiele więc postaram się ograniczyć informacje do niezbędnego minimum.

wtorek, 10 lutego 2015

Zaczynam

Witam serdecznie na blogu poświęconym różnym moim eksperymentom związanym z szeroko rozumianą elektroniką cyfrową. Jestem raczej pasjonatem niż ekspertem i oczywiście cały czas się uczę - w końcu uczymy się całe życie.

Pomyślałem pewnego dnia że dobrze by było by różne moje projekty/konstrukcje które czasem robię a następnie rozbieram po prostu zachować: przede wszystkim dla mnie - bo ludzka pamięć jest zawodna a internet "pamięta" - a  w drugiej kolejności dla kogoś komu może się to przydać.

Nie jest to także przewodnik po elektronice: zakładam że czytający ma choćby ogólne pojęcie czy jest prąd elektryczny, pojęcia napięcia i natężenia, zastosowania i symbole podstawowych elementów, oraz zna przynajmniej prawo Ohma i 2 prawa Kirhoffa. Jeśli nie - polecam się wcześniej dokształcić, w Sieci jest sporo informacji, jest także dużo książek na ten temat, choćby z wydawnictwa Helion:


Taki disclaimer na początek :)